eroma
18 بهمن 1401 - 20:46

در همایش زن، امنیت، خانواده بررسی شد: نقش زن باایمان در جامعه سالم

اهمیت نقش زنانه در همایش بین‌المللی حوراء انسیه با موضوع زن، امنیت، خانواده بررسی شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سومین همایش بین‌المللی حوراء انسیه با موضوع «زن، امنیت، خانواده» امروز سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه برگزار شد. 

حجت الاسلام و المسلمین مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی، معیار اصلی ارزشمندی انسان را ایمان موحدانه دانست و به مقایسه همسران حضرت نوح و لوط با آسیه، همسر فرعون  و حضرت مریم پرداخت.
او اظهار داشت: همسر پیامبر بودن هیچ مزیتی ندارد بلکه آنچه مهم است ایمان موحدانه است.

 خاموشی با بیان اینکه شعار اصلی انقلاب اسلامی، ایمان موحدانه و حمایت از مظلومین است، خاطرنشان کرد: با انحراف برخی از افراد، شعار و اصول اساسی انقلاب تغییر نخواهد کرد.
او با اشاره به رویدادهای اخیر اظهار داشت: این وقایع چون در مقابل فطرت است به جایی نمی‌رسد. 
 خاموشی در پایان سخنانش گفت: جریان انقلاب اسلامی احیاگر تفکر اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله در عالم است و به همین دلیل سردمداران آمریکا از هرگونه تلاش برای مقابله با آن فروگذار نیستند.

 در ادامه این مراسم  حجت الاسلام و المسلمین روحانی نژاد، نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و رئیس هیأت امنای مجتمع به آیه 35 سوره احزاب اشاره کرد و با اشاره به اهمیت خانواده‌های دینی گفت: یک انسان علاوه بر مسلمان بودن، مؤمن بودن، فروتن بودن، راستگو بودن، بردبار بودن و ... باید در جامعه فرد مؤثر باشد که مصداق بارز این آیه شریفه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است که دارای همه ویژگی‌های مذکور به حد کمال آن بود. 
او ادامه داد: علاوه بر این آیه، آیات فراوان دیگری نیز همچون آیه تطهیر، آیه مباهله، آیه ذی القربی در بیان کمالات و نقش برجسته این بانوی بزرگوار اشاره دارد.
روحانی نژاد در ادامه از امام خمینی (ره) به عنوان برجسته‌ترین شخصیت معاصر در جهان نام برد و اضافه کرد: امام خمینی (ره) بهترین الگو برای زنان را حضرت زهرا سلام الله علیها می‌دانست چرا که فضایل ایشان، هم تراز با فضایل پیامبر صلوات الله علیه و ائمه معصومین علیهم السلام و چه بسا بالاتر از ائمه علیهم السلام است.
نورای، استاد و رئیس دانشگاه غدیر از ترکیه، ضمن تشکر از مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر جهت برگزاری این همایش بین‌المللی گفت: زن، دین و موضوع متافیزیک سه مسأله‌ای است که غرب و شرق با آن درگیر است.
او در ادامه گفت: برای آگاهی از ارزش زن در اسلام باید دیدگاه ادیان دیگر را در مورد زن مطالعه کرد. برخی یهودیان هر صبح به خدا می‌گویند: خداوندا تو را به خاطر اینکه مرا مرد آفریدی سپاس می‌گویم. برخی مسیحیان از زنان به عنوان موجودی که صدها سال ریشه همه بدی.ها بوده، یاد می‌کنند. 
او تصریح کرد: در اسلام بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله از حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان دومین شخصیت بزرگ اسلام یاد می‌شود. پس نگاه اسلام از انسان فراتر از جنسیت است.
در ادامه این همایش آناستاسیا الکساندرو از روسیه به صورت مجازی پیرامون موضوع همایش سخنرانی کرده و گفت: در دنیای امروز بیشتر دختران جوان اهمیت مادر شدن را نمی‌دانند و این امر خطرناکی است در حالی که طبیعت انسان به گونه‌ای است که دختران هرچه زودتر ازدواج کنند برای سلامتی آنها مفیدتر است. 
او ادامه داد: حضرت زهرا سلام الله علیها بسیار زود ازدواج کرده و به سرعت بچه دار شد. 
این کارشناس مسائل زنان در پایان سخنانش گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها تنها مادر فرزندان خویش نبود بلکه برای همه نسل‌های آینده بود که فرهنگ شجاعت و شهادت ایجاد کرد.
حوریه خدایی، استاد حوزه و دانشگاه؛ فاطمه چاونگ وان از تایلند؛ سلما اوزگوندوز از ترکیه؛ فریده علی اکبرآوا از آذربایجان و حیدر فریمانه از اصفهان به ارائه مقالات خود پرداختند و از مقالات برتر همایش نیز تجلیل به عمل آمد.
در خاتمه شرکت‌کنندگان در همایش می‌توانستند با توجه به علاقه خود در یکی از کمیسیون‌های تخصصی کنشگری زنان در رسانه‌های اجتماعی، مؤلفه‌های حضور زنان در فضای مجازی و بایسته‌های ورود به دنیای متاورس، رسالت زنان در آموزش و تربیت و ایجاد امنیت اجتماعی شرکت کنند و به بحث و بررسی بپردازند.
این همایش امروز سه‌شنبه 18 بهمن در سالن اجتماعات مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد. 
انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1026208